Rozmiar tekstu

Podsumowanie XIV Zawodów Sportowych Dla Osób Niepełnosprawnych

Sportowe zmagania zawsze dostarczają wielu wrażeń. Stowarzyszenie „SONAR”, starając się uatrakcyjnić wachlarz imprez oraz pobudzić do aktywności także w tym wymiarze, co roku organizuje Zawody Sportowe Dla Osób Niepełnosprawnych. Kilka dni temu zakończyła się ich XIV edycja.

Trzy kolejne piątki między 23 listopada a 7 grudnia 2012r. zgromadziły łącznie ok. 40 uczestników. Oprócz „sonarowców” w Zawodach wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Osób Niedosłyszących „TON”. Na jednym z etapów cieszyliśmy się również obecnością grupy z Wrocławia. Była to zatem okazja do integracji nie tylko we własnym gronie.

Na całe rozgrywki złożyło się siedem dyscyplin. Tradycyjnie rozpoczęliśmy, bardzo wyczekiwanym przez wielu, spotkaniem na kręgielni. Mimo niemałego wysiłku fizycznego bowling wszystkim przyniósł dużo radości i satysfakcji z przełamywania własnych ograniczeń.
Kolejna część Zawodów odbyła się w sali gimnastycznej Domu Uzdrowienie Chorych i był to istny mix sportowy. Dobrze już nam znany tenis stołowy, ciągle nowa dla większości boccia, emocjonujące rzutki elektroniczne oraz niebywale zabawny slalom na wózkach wypełniły każdą minutę czterogodzinnej rywalizacji.
Ostatni etap miał miejsce w naszej siedzibie. Zmierzyliśmy się wówczas w warcabach i w układaniu jak największej ilości wyrazów z liter podanego słowa. Po tak intensywnym wysiłku umysłowym a w oczekiwaniu na zliczenie bieżących punktów i zsumowanie wyników z wszystkich dyscyplin był też czas na integrację przy smacznym poczęstunku.
W tym dniu zostały również ogłoszone rezultaty osiągnięte przez poszczególnych zawodników. Oto ci, którzy uzyskali najwyższe lokaty:
I miejsce – Krystyna Owczarz (Stowarzyszenie „SONAR”),
II miejsce – Wiesław Drop (Stowarzyszenia Osób Niedosłyszących „TON”),
III miejsce – Grzegorz Musielak (Stowarzyszenie „SONAR”).
Każdy uczestnik rozgrywek zasługiwał jednak na uznanie, dlatego wszystkim wręczono praktyczne upominki i nagrody.

Program realizowany był przy udziale środków pozyskanych z Gminy Miejskiej Głogów oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie (środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Pulę dopełniły darowizny naszych stałych sponsorów. Dziękujemy za ten wkład finansowy, bez którego XIV Zawody Sportowe Dla Osób Niepełnosprawnych nie mogłyby się odbyć w tak ciekawej formie.

Dziękujemy także Panom Janowi Grozikowi i Krzysztofowi Fryczyńskiemu za poświęcenie prywatnego czasu przy organizacji drugiego etapu rozgrywek oraz portalowi GlogowMIX.pl za nieustanny patronat medialny :)

Zapraszamy do oglądania galerii ze zdjęciami.

I etap XIV Zawodów Sportowych Dla ON za nami

23 października 2012r. był dniem bardzo radosnym dla wszystkich, którzy uczestniczyli w pierwszym etapie XIV Zawodów Sportowych Dla Osób Niepełnosprawnych.
Pomimo różnych ograniczeń fizycznych – problemów w samodzielnym poruszaniu się, czasami wręcz niemożnością prawidłowego uchwycenia kuli – każdy na 102% angażował się w rozgrywki na kręgielni i czerpał z tego maksimum przyjemności. Nikogo nie opuszczał sportowy duch, zarówno pogromcy torów, jak i ci, co „upodobali” sobie rynny walczyli dzielnie do ostatniego rzutu. Ta rywalizacja to nie była jednak jedynie troska o liczbę punktów na własnym koncie. Zawodnicy mogli liczyć na pomoc tzw. rywali i ich gorący doping.

Mile spędzony czas to jeden z argumentów przemawiających za organizacją tego typu imprez. Niebywale ważne wydaje się nam się coś, co miało miejsce również w miniony piątek. W rozgrywkach wzięły udział osoby, które po raz pierwszy zagrały w kręgle – jako w pełni sprawne nie miały takiej okazji. Między innymi dzięki tym Zawodom pokazujemy zatem, że niepełnosprawność nie oznacza końca aktywności i odkrywania nowych doznań.

Wszystkim uczestnikom pierwszego etapu sportowych zmagań przypominamy, iż całe Zawody zorganizowane są na zasadzie wieloboju, dlatego tym bardziej zachęcamy do przyjścia na ich drugą część. W najbliższy piątek, tj. 30 listopada br., o godz. 16.00, w sali gimnastycznej Domu Uzdrowienia Chorych Cichych Pracowników Krzyża (ul. Ks. Prałata L. Novarese 2) podejmiemy rywalizację w tenisie stołowym, bocci, rzutkach i slalomie na wózkach. Oczywiście serdecznie zapraszamy także te osoby, które na tym etapie chciałyby dołączyć do rozgrywek.

Rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego „Głogowianie 2012”

Osoby niepełnosprawne mają wiele pasji, poprzez które podejmują walkę z własnymi ograniczeniami i jednocześnie chcą wyrazić swoją osobowość. Jedną z nich jest fotografia. Stowarzyszenie „SONAR” rokrocznie organizuje konkursy fotograficzne, dając w ten sposób możliwość pokazania swoich prac i motywując do rozwoju w ramach tej dziedziny sztuki.

Tegoroczna edycja Konkursu przebiegła pod hasłem „Głogowianie 2012”, była zatem pewnym nowum w stosunku do poprzednich lat – zdjęcia nie miały bowiem ukazywać głogowskiej przyrody czy architektury lecz mieszkańców naszego miasta, młodych i starszych, sprawnych i niepełnosprawnych, w różnych, zwykłych i niezwykłych sytuacjach życiowych. Uczestnicy Konkursu sprostali jednak i temu zadaniu.

Więcej…

Wycieczka do Wrocławia

Stowarzyszenie „SONAR”, w minioną sobotę tj. 29.09, zorganizowało jednodniową wycieczkę do Wrocławia.
Frekwencja jak zawsze dopisała – uczestniczyło w niej 40 osób, w tym członkowie z zaprzyjaźnionych głogowskich stowarzyszeń.
Oprócz normalnego autobusu, do naszej dyspozycji był również specjalny bus z Wrocławia przystosowany do przewozu osób na wózkach inwalidzkich elektrycznych, co bardzo ułatwiło osobom korzystającym z czterech kółek swobodne i samodzielne poruszanie się podczas całej wyprawy, umożliwiając tym samym wytchnienie ich opiekunom.

Program wycieczki wyglądał następująco…

Więcej…

Zmarł nasz kolega – Józek Sobieraj

Tym razem mamy niestety przykrą wiadomość do przekazania. W dniu wczorajszym zmarł wieloletni członek Stowarzyszenia „SONAR” – Józef Sobieraj.
Józek jednak pozostanie w naszej pamięci, jako serdeczny kolega, pełen zdrowego dystansu do trudnej rzeczywistości, która była jego codziennością, zawsze dzielący się optymistycznym podejściem do życia, pomimo ciężkiej choroby niszczącej jego ciało.

Żonie Halince oraz wszystkim bliskim składamy wyrazy współczucia i szczerego żalu.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się 3 października o godz. 9.30 w krematorium przy ul. Sikorskiego 64c w Głogowie. Pochówek natomiast będzie miał miejsce 4 września o godz. 12.00 na cmentarzu w miejscowości Bielawa k. Dzierżoniowa.

Więcej artykułów…

Strona 7 z 12

7

Nasi Darczyńcy

Nasi Partnerzy

Cytat


"Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka."

(Jan Paweł II)

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości