Rozmiar tekstu

Marsz Integracyjny Osób Niepełnosprawnych

W dniu 25 maja 2011r. odbył się w naszym mieście, po raz kolejny, Marsz Integracyjny Osób Niepełnosprawnych. Około 200 osób niepełnosprawnych i seniorów wyruszyło spod Ratusza Miejskiego w kierunku pomnika Jana Pawła II – Biblioteki Świętego Pielgrzyma. Tam odczytana została i złożona na ręce uczestniczących w Marszu przedstawicieli władz miasta i powiatu – wiceprezydenta Leszka Szulca oraz wicestarosty Grzegorza Aryża – odezwa zawierająca 9 postulatów. Postulaty te zostały opracowane przez głogowskie organizacje pozarządowe skupiające w swych szeregach osoby niepełnosprawne i starsze.

Wśród postulatów są między innymi: ułatwienie dostępu do lekarzy specjalistów, utworzenie punktów podawania chemii dla chorych na nowotwory, kontynuowanie akcji „Miasto bez barier” i dostosowanie dla niepełnosprawnych hali sportowej, muzeum, sądu, prokuratury, starostwa, dworca PKP, poczty i bankomatów. Uczestnicy marszu postulowali także za utworzeniem centrum dla organizacji pozarządowych, utworzeniem toalety publicznej, dostępnej dla niepełnosprawnych, postawieniem dodatkowych ławek w parkach miejskich, zamontowaniem sygnalizacji dźwiękowej na ul. Wojska Polskiego.

Po odczytaniu odezwy wiceprezydent Szulc powiedział do zgromadzonych: „Mam dla was dobre wieści. Odpowiednia toaleta publiczna, z wszelkimi wygodami, nowoczesna, stanie niebawem w okolicy ul. Poczdamskiej i pomnika Dzieci Głogowskich. Myślimy także o utworzeniu na dworcu PKP centrum dla organizacji pozarządowych z dostępem dla osób niepełnosprawnych. Zjazdy z chodników i sygnalizację będziemy tworzyli na bieżąco”. Również wicestarosta Aryż przekazał pewną informację: „Ja też mam dobre wieści dla państwa. Właśnie otrzymaliśmy 216 tys. zł z PFRON-u, te pieniądze na pewno zostaną przeznaczone na potrzeby osób niepełnosprawnych”.

„Akcja ta miała na celu przypomnienie wspaniałej głogowskiej społeczności o naszym istnieniu, przybliżeniu jej naszych problemów, a włodarzom miasta i powiatu zapoznanie się z naszymi oczekiwaniami i nadziejami na rozwiązanie lub zmniejszenie uciążliwości związanymi z niepełnosprawnością, przewlekłą lub nieuleczalną chorobą” – powiedział Mieczysław Zajączkowski, prezes Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Głogowie. Mamy nadzieję, że cel ten został osiągnięty.

Nasi Darczyńcy

Nasi Partnerzy

Cytat


"Zostałem niepełnosprawny na całe życie, ale na szczęście moja dusza nie jest niepełnosprawna."

(autor anonimowy)

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości