Rozmiar tekstu

Podsumowanie XVI Zawodów Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych

Jesień w SONARze tradycyjnie przebiega pod znakiem sportowych zmagań. W miesiącach październik i listopad odbywały się bowiem już XVI Zawody Sportowe dla Osób Niepełnosprawnych. Z naszego zaproszenia do wspólnej zabawy i integracji skorzystali członkowie Stowarzyszenia Osób Niedosłyszących TON, Integracyjnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych IKSON oraz Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Cieszyliśmy się także obecnością osób niezrzeszonych w żadnej organizacji. Łącznie do rywalizacji stanęło ok. 40 zawodników.

W trakcie Zawodów, które ze względów praktycznych podzielono na cztery etapy, rozegranych zostało aż 9 konkurencji – cztery z nich obowiązywały wszystkich uczestników danego etapu, natomiast z pozostałych pięciu każdy sam wybierał dwie najbardziej mu odpowiadające.
Kręgielnia w O.K. PARK-u od lat stanowi pierwszą odsłonę naszych sportowych zmagań. Mimo, że przekrój sprawności fizycznej i umiejętności bowlingowych był bardzo rozpięty to z pewnością wśród grających nie znalazłoby się nikogo, kto nie miał przedniej zabawy i nie chciałby tego powtórzyć.
Kolejny etap Zawodów odbył się na sali gimnastycznej Cichych Pracowników Krzyża i tu już czekało na przybyłych więcej dyscyplin. Jako konkurencję podstawową przygotowaliśmy boccię. Na boiskach zmierzyli się ze sobą zupełni amatorzy i osoby trenujące ją regularnie... ci pierwsi wcale nie okazali się łatwym kąskiem dla tych drugich. Dalsza rywalizacja toczyła się przy stole tenisowym, piłkarzykach i rzutkach elektronicznych – każdy wybierał jedną z nich według własnego uznania.
Na trzecią część rozgrywek zgromadziliśmy się w siedzibie Stowarzyszenia „SONAR”, gdzie znowu przebiegały one dwutorowo. Pierwszą, „obowiązkową” konkurencją była zabawa logiczna, polegająca na układaniu jak największej ilości wyrazów z liter podanego słowa. Druga, „dowolna” to zmodyfikowana wersja gry „państwa-miasta” lub całkowita nowość w naszym sportowym repertuarze – FIFA 2014 (PS3)… FIFA pochłonęła oczywiście Klub Kibiców Niepełnosprawnych ;)
Ostatni etap Zawodów odbył się również w siedzibie „SONAR-u”. Tym razem rozegrany został turniej warcabowy i trzeba przyznać, że partie półfinałowe oraz finałowe stały na bardzo wysokim poziomie. Po tak dużym wysiłku umysłowym, i w oczekiwaniu na zsumowanie punktów uzyskanych we wszystkich konkurencjach przez każdego z zawodników, przyszedł czas na smaczny, ciepły poczęstunek. Była to też doskonała okazja do swobodnych rozmów oraz większej integracji. Zwieńczenie tego dnia, a zwłaszcza całych rozgrywek, stanowiło rzecz jasna ogłoszenie wyników.

Oto czołowa „szóstka” XVI Zawodów Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych:
I miejsce – Edyta Owczarz,
II miejsce – Krystyna Owczarz,
III miejsce – Juliusz Prętki oraz Jerzy Siebert,
V miejsce – Norbert Penza,
VI miejsce – Marek Woźniak.

Te osoby, a także kolejne cztery, otrzymały atrakcyjne nagrody. Nikt jednak nie wyszedł od nas z pustymi rękami – dla pozostałych uczestników rozgrywek przygotowane były upominki. Oryginalne dyplomy, wykonane przez naszą sonarową artystkę Zosię, przekazano natomiast przedstawicielom trzech najlepszych drużyn.

Klasyfikacja drużynowa wyglądała następująco:
I miejsce – Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo SONAR,
II miejsce – Integracyjny Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych IKSON,
III miejsce – Klub Kibiców Niepełnosprawnych,
IV miejsce – Stowarzyszenia Osób Niedosłyszących TON.

Wszystkim uczestnikom Zawodów dziękujemy za wspaniałą, sportową rywalizację i wspólną zabawę. Już za rok ich XVII edycja… radzimy zatem szlifować formę :)

Program realizowany był przy udziale środków pozyskanych z Gminy Miejskiej Głogów oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie (środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Nasi Darczyńcy

Nasi Partnerzy

Cytat


"Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód."

(Albert Einstein)

Naszą witrynę przegląda teraz 46 gości