Rozmiar tekstu

Podsumowanie XVI Zawodów Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych

Jesień w SONARze tradycyjnie przebiega pod znakiem sportowych zmagań. W miesiącach październik i listopad odbywały się bowiem już XVI Zawody Sportowe dla Osób Niepełnosprawnych. Z naszego zaproszenia do wspólnej zabawy i integracji skorzystali członkowie Stowarzyszenia Osób Niedosłyszących TON, Integracyjnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych IKSON oraz Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Cieszyliśmy się także obecnością osób niezrzeszonych w żadnej organizacji. Łącznie do rywalizacji stanęło ok. 40 zawodników.

W trakcie Zawodów, które ze względów praktycznych podzielono na cztery etapy, rozegranych zostało aż 9 konkurencji – cztery z nich obowiązywały wszystkich uczestników danego etapu, natomiast z pozostałych pięciu każdy sam wybierał dwie najbardziej mu odpowiadające.
Kręgielnia w O.K. PARK-u od lat stanowi pierwszą odsłonę naszych sportowych zmagań. Mimo, że przekrój sprawności fizycznej i umiejętności bowlingowych był bardzo rozpięty to z pewnością wśród grających nie znalazłoby się nikogo, kto nie miał przedniej zabawy i nie chciałby tego powtórzyć.
Kolejny etap Zawodów odbył się na sali gimnastycznej Cichych Pracowników Krzyża i tu już czekało na przybyłych więcej dyscyplin. Jako konkurencję podstawową przygotowaliśmy boccię. Na boiskach zmierzyli się ze sobą zupełni amatorzy i osoby trenujące ją regularnie... ci pierwsi wcale nie okazali się łatwym kąskiem dla tych drugich. Dalsza rywalizacja toczyła się przy stole tenisowym, piłkarzykach i rzutkach elektronicznych – każdy wybierał jedną z nich według własnego uznania.
Na trzecią część rozgrywek zgromadziliśmy się w siedzibie Stowarzyszenia „SONAR”, gdzie znowu przebiegały one dwutorowo. Pierwszą, „obowiązkową” konkurencją była zabawa logiczna, polegająca na układaniu jak największej ilości wyrazów z liter podanego słowa. Druga, „dowolna” to zmodyfikowana wersja gry „państwa-miasta” lub całkowita nowość w naszym sportowym repertuarze – FIFA 2014 (PS3)… FIFA pochłonęła oczywiście Klub Kibiców Niepełnosprawnych ;)
Ostatni etap Zawodów odbył się również w siedzibie „SONAR-u”. Tym razem rozegrany został turniej warcabowy i trzeba przyznać, że partie półfinałowe oraz finałowe stały na bardzo wysokim poziomie. Po tak dużym wysiłku umysłowym, i w oczekiwaniu na zsumowanie punktów uzyskanych we wszystkich konkurencjach przez każdego z zawodników, przyszedł czas na smaczny, ciepły poczęstunek. Była to też doskonała okazja do swobodnych rozmów oraz większej integracji. Zwieńczenie tego dnia, a zwłaszcza całych rozgrywek, stanowiło rzecz jasna ogłoszenie wyników.

Oto czołowa „szóstka” XVI Zawodów Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych:
I miejsce – Edyta Owczarz,
II miejsce – Krystyna Owczarz,
III miejsce – Juliusz Prętki oraz Jerzy Siebert,
V miejsce – Norbert Penza,
VI miejsce – Marek Woźniak.

Te osoby, a także kolejne cztery, otrzymały atrakcyjne nagrody. Nikt jednak nie wyszedł od nas z pustymi rękami – dla pozostałych uczestników rozgrywek przygotowane były upominki. Oryginalne dyplomy, wykonane przez naszą sonarową artystkę Zosię, przekazano natomiast przedstawicielom trzech najlepszych drużyn.

Klasyfikacja drużynowa wyglądała następująco:
I miejsce – Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo SONAR,
II miejsce – Integracyjny Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych IKSON,
III miejsce – Klub Kibiców Niepełnosprawnych,
IV miejsce – Stowarzyszenia Osób Niedosłyszących TON.

Wszystkim uczestnikom Zawodów dziękujemy za wspaniałą, sportową rywalizację i wspólną zabawę. Już za rok ich XVII edycja… radzimy zatem szlifować formę :)

Program realizowany był przy udziale środków pozyskanych z Gminy Miejskiej Głogów oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie (środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Nasi Darczyńcy

Nasi Partnerzy

Cytat


"Choroba jest klasztorem, który ma swoją regułę, swoją ascezę, swoją ciszę i swoje natchnienia."

(Albert Camus)

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości